Vegan Saptama Kiti Ar-Ge Çalışmaları Tamamlandı

Günümüzde bazı kişiler, geleneksel et ve süt ürünlerinin yerine vegan ürünleri tercih etmektedir. Bu tercihin arkasında sağlık, çevre, hayvan hakları, etik değerler ve lezzet gibi çeşitli nedenler bulunabilir. Vegan ürünlerinin hızla gelişmesi, bu ürünlerin içeriklerinin denetlenmesi ve tanımlanması için kullanılacak ürün gruplarına olan ihtiyacı artırmıştır. Bu bağlamda, Anatolia Geneworks tarafından geliştirilen ‘Bosphore Vegan Saptama Kiti v1′, vegan ürünlerin içerdiği hayvansal bileşenleri tespit ederek, vegan etiketli ürünlerin içeriğini doğrulamayı amaçlamaktadır. 

Gıda endüstrisi için tasarlanan bu kit, gıda şirketlerinin hayvansal kontaminasyon riskini minimize etmelerine ve tüketicilere güvenilir vegan ürünler sunmalarına yardımcı olmayı hedefler. Kit; güvenilirlik, duyarlılık ve özgüllüğü bir araya getirerek bu gereksinimleri karşılamayı amaçlar. Bu sayede tüketiciler, satın aldıkları ürünlerin gerçekten vegan olduğundan emin olabilirler. 

Vegan ürünlerin vegan etiketine sahip olabilmesi için içeriğinde hayvansal kalıntı bulunmamalıdır. Sektörde özellikle gıda endüstrisinde büyük bir öneme sahip olan vegan ürünlerde ise hayvansal kontaminasyon riski bulunur. Bu risk, genelde üretim hattında bir karışma sonucu ortaya çıkmaktadır. 

Hem tüketici güvenilirliği hem de yasal düzenlemeler gereği hayvansal kalıntıların son tüketiciye ulaşmadan tespit edilebilmesi önemlidir.  

Bosphore Vegan Saptama Kiti v1; gıda, jelatin ve protein tozu dahil olmak üzere gıda katkı maddeleri, yem ve yem katkı maddeleri gibi örneklerden yüksek hassasiyetle tanılama yapar. Kitin hedef listesi geniştir; yumuşakçalardan böceklere, balıklardan kuş ve memelilere kadar her türlü hayvan türünü kolaylıkla saptayabilir. Güve, arı, gümüşçün, örümcek ve benzeri haşereleri de tespit edebilen kit, hijyen koşullarının kontrolü için de önemli bir katkı sunmaktadır. Kit ayrıca insan kanı, tükürüğü, epitel dokusu gibi kirleticileri de saptayabildiği için uygulama esnasında kullanıcının eldiven ve maske kullanımı yanlış pozitif sonuçları önlemek için önemlidir. 

Avrupa Birliği Referans Laboratuvarı (EURL), ısıl işlem görmüş gıdalarda spin kolon izolasyonu yerine manyetik izolasyon yapılması önermektedir. Manyetik izolasyon, vegan ürünlerde olası hatalı sonuçları elemek için önemlidir. 

Boshore Vegan Saptama Kiti v1, bu tür sorunları minimize eden ve yüksek kaliteli DNA izolasyonu sağlayan Magrev Dokudan Manyetik İzolasyon Kiti ile beraber kullanıldığında daha doğru sonuçlar vermektedir. 

İlgili Ürünler

En Son Haberler