Atipik CAP Paneli

IVD CE

Toplum kökenli pnömoni (Community Acquired Pneumonia/CAP), dünya çapında ileri gelen hastalık ve ölüm nedenleri arasında yer alır. CAP; sağlık sistemi dışından, başka deyişle öncesinde sağlıklı olan, şikayet başlangıcından önce hastanede yatmayan bir kişide, toplumda günlük yaşam sırasında ortaya çıkan pnömonileri veya çeşitli akciğer hastalıklarından herhangi birini ifade eder. CAP’ye yol açan başlıca bakteriler; Chlamydophila pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae ve Legionella pneumophila’dir.

Chlamydophila pneumoniae‘nın neden olduğu pnömoni dünya çapında görülen bir sağlık sorunudur. Yaşlı erişkinlerde toplum kökenli pnömoni vakalarının %20’sinin Chlamydophila pneumoniae‘den kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Pnömoniye ek olarak, C. pneumoniae ayrıca farenjit, soluk borusu iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit ve bronşiolitin etiyolojik etkeni olarak da tanımlanır.

Kuluçka süresi 2-3 hafta olan M. pneumoniae enfeksiyonları, dünya çapında mevsim ve coğrafyadan bağımsız olarak ortaya çıkmakta ve 4-8 yılda bir salgınlara yol açabilmektedir. Bulaşma, yakın temas halinde aerosoller yoluyla gerçekleşebilir. Salgınlar toplum içinde okul, askeri üs gibi toplu olarak bir arada bulunulan konumlarda yakın temasta ortaya çıkma eğilimindedir. Vakaların %70-80’inde primer atipik pnömoni, trakeobronşit ve ayrıca üst solunum yolu hastalıkları gibi farklı semptomlara neden olduğu bilinmektedir.

FAM HEX Texas RED Cy5
Chlamydophila pneumoniae İnternal Kontrol Legionella pneumophila / longbeachae Mycoplasma pneumoniae

Nükleik asit izolasyonunu, PCR inhibisyonunu ve uygulama hatalarını kontrol etmek için kit içerisine bir dahili kontrol (internal kontrol) entegre edilmiştir. İnternal kontrol, DNA izolasyonu veya PCR adımı sırasında eklenebilir.

Başlıca Özellikler

Tek Tüp Master Mix

Her Reaksiyon İçin İnternal Kontrol

Esnek Paketleme

Çeşitli Sistemlerle Uyumluluk

Uzman Desteği

İş Akışı

Teknik Özellikler

Termal Protokol Tüm parametreler için tek termal protokol
Örnek Tipleri Boğaz sürüntüsü, nazofarengeal sürüntü, nazofarengeal aspirat, trakeal aspirat, bronkoalveolar lavaj, balgam, biyopsi (doku) örnekleri ve kültür gibi insan biyolojik örnekleri
Raf Ömrü 18 Ay
Kanallar FAM, HEX, Texas RED, Cy5
Nakliye / Depolama -90, -20°C / -20°C

Atipik CAP Paneli Kitleri

İlgili Cihazlar