CYBH

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH), cinsel temas yoluyla bir kişiden diğerine yayılan Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlardan (CYBE) kaynaklanır. Bazı CYBE’lar hamilelik, doğum ve emzirme sırasında anneden çocuğa da bulaşabilir.

30’dan fazla farklı virüs, bakteri veya parazit CYBE’lara neden olabilir. CYBE’lar cinsel sağlık ve üreme sağlığı, kısırlık ve kanserler üzerinde doğrudan etkiye sahiptir ve HIV riskini artırabilir. Şu anda 4 tür CYBH tedavi edilebilmektedir. Bunlar frengi, bel soğukluğu, klamidya ve trikomonasdır.

Epidemiyoloji

Dünya genelinde her gün 1 milyondan fazla yeni CYBH vakası görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2020 yılında 4 farklı CYBE’nun sebep olduğu toplam 374 milyon yeni vaka olduğunu tahmin etmektedir: klamidya (129 milyon), gonore (82 milyon), sifiliz (7,1 milyon) ve trikomoniyaz (156 milyon). 15-49 yaş arasında 500 milyondan fazla kişinin herpes simpleks virüsü (HSV) bulaşması sebebi ile genital enfeksiyon geçirdiği tahmin edilmektedir.

Önleme

Doğru ve düzenli kullanıldığında, koruyucu önlemler HIV dahil olmak üzere CYBE’lara karşı en etkili koruma yöntemlerinden biridir. Çok etkili olmalarına rağmen, bu önlemler CYBH riskini tamamen ortadan kaldırmaz. Güvenli ve son derece etkili aşılar, Hepatit B ve HPV dahil olmak üzere 2 viral CYBH için mevcuttur.

Teşhis

CYBH vakalarında periyodik kontroller ve mümkün olan en erken aşamada teşhis büyük önem taşımaktadır. Anatolia Geneworks olarak, C. trachomatis, M. genitalium, N. gonorrhoeae, HSV-1, HSV-2, G. vaginalis, T. vaginalis, T. pallidum, U. parvum, U. urealyticum, S. agalactiae (Grup B), M. hominis ve H. ducreyi dahil olmak üzere en yaygın CYBH nedenlerinden olan patojenleri tespit edebilen çeşitli Bosphore STD Panel kitleri sunuyoruz.

İlgili Kitler