Omicron’un Yayılan Alt Varyantları BA.4 ve BA.5

COVID-19 vakaları tüm dünyada artış gösterirken birçok ülke 7. dalgadan söz etmeye başladı. Uzmanlar da mevcut vakalarda çoğunlukla Omicron’un yeni alt varyantları BA.4 ve BA.5’in etkili olduğunu bildiriyor. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada BA.4 ve BA.5 SARS CoV-2 Omicron’un ilk varyantlarından (BA.1, BA.2, BA.3) yüzde 20 oranında daha fazla bulaşıcı olduğunu vurguluyor.

İlk kez Güney Afrika’da ortaya çıkan BA.4 ve BA.5 varyantlarının geçirdiği mutasyonlar ile önceki varyantlarından çokça farklılaştığı bildiriliyor. Önceki Omicron alt varyantlarına oranla bulaşıcılığı artan bu varyantların; insan bağışıklık hücrelerine karşı daha dirençli hale geldiği, hastalığa sahip olanların iyileşme süresinin arttığı; bilinen ateş, boğaz ağrısı gibi semptomların sıklaştığı gibi farklılıklar gözlemleniyor. Fransa Halk Sağlığı Merkezi’nin açıklamasına göre, tat ve koku kaybı gibi COVID-19 başlarında sık görülen semptomların bu varyantlar ile tekrar görülmeye başlandığı bildiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre COVID-19 salgını ile mücadelenin zorlaşmasının ve BA.4 ve BA.5 varyantları sonrasında artan vaka sayılarının önüne geçilememesinin en önemli sebeplerinin başında test sayılarının büyük ölçüde azalması geliyor. Bağışıklığın dahi yeterli olmadığı BA.4 ve BA.5 varyantlarına karşı testlerin kritik bir önem arz ettiğini belirten sağlık otoriteleri yüksek güvenirlikli COVID-19 tanı testlerinin, mevcut hastaların tespit edilmesinde, hastalığın yayılmasında olduğu kadar etkili varyantların takibi ve bundan sonra belirecek varyantların analizi için çok önemli olduğunu belirtiliyor.

Uzmanlar; maske takma, hijyen ve mesafe gibi kuralların tekrardan gündeme getirilmesi konusunda çağrıda bulunuyor.

En Son Haberler