Kitlerimizin bütün SARS-CoV-2 varyantlarını tespit edebilmesini sağlamaya devam ediyoruz

Son günlerde koronavirüsün yeni bir varyantının hızlı yayılımı, aşılamayla gündeme gelen “normale dönme” umutlarını gölgede bırakarak, pandeminin geleceği konusunda toplumda tekrar endişeye neden oldu.

AB ve Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkeden İngiltere’ye seyahat yasaklarıyla sonuçlanan bu durum, Birleşik Krallık’ın bir bölümünde -özellikle İngiltere’nin güneyinde- kısıtlamaların artmasına da yol açtı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 21 Aralık’ta, şüpheli mutasyon (SARS-CoV-2 VUI 202012/01) ile semptomların ciddiyeti, ölüm oranı, antikor cevabı veya aşı etkinliği arasındaki ilişkiyi anlamak için araştırmaların halen devam ettiğini açıklayan bir bildiri yayınladı.

Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji A.Ş. olarak kitlerimizin doğruluğunun, kapsayıcılığının ve spesifisitesinin COVID-19 teşhisinde son derece önemli olduğunun ve pandemiyle mücadeleye destek verdiğinin bilinciyle hareket ediyoruz.

Bu nedenle, Ar-Ge ekibimiz, yeni gönderilen dizileri Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ne (National Center for Biotechnology Information – NCBI) ve Kuş Gribi Verilerini Paylaşma Küresel Girişimi (Global Initiative on Sharing Avian Influenza Data – GISAID) veri tabanlarını kullanarak dizi sekanslama tasarım incelemelerini rutin olarak gerçekleştirmektedir.

Bu nedenle, Şubat 2020’den bu yana, Ar-Ge ekibimiz 15 günde bir, testlerimizin kapsayıcılığını takip etmek için; yeni gönderilen dizileri NCBI ve GISAID veri tabanlarını da kullanarak rutin olarak dizileme tasarım incelemelerini gerçekleştirmektedir.

Bosphore Yeni Koronavirus (2019-nCoV / SARS-CoV-2) Saptama Kitlerinin, tüm VUI 202012/01 mutantları da dahil olmak üzere mevcut dolaşımdaki bütün SARS-CoV-2 türlerinin %100’ünü tespit ettiği doğrulanmıştır.

Tüm yeni türleri ve mutasyonları kontrol etmek ve izlemek için; COVID-19 test kitlerimizin tasarımlarını periyodik olarak gözden geçirerek bütün SARS-CoV-2 varyantlarının tespit edebilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

En Son Haberler