Kamuoyuna duyurumuzdur

Son günlerde kamuoyunun firmamıza ve ürünlerimize yönelik ilgisi ve merakından dolayı çok teşekkür ederiz. Salgınla mücadelede kullanılan kitlerin üretimi için tam kapasiteyle çalıştığımız bu günlerde halkımızın ve medyanın ilgisi bize güç verip motivasyonumuzu artırıyor.

 

Ancak vurgulamak isteriz ki Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji A.Ş., her ne kadar 2019-nCoV kitimizin aldığı övgülerle kamuoyunda tanınmış olsa da, 2010 yılında kurulan, 200’den fazla moleküler tanı kiti ile Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı onlarca devlet hastanesi ve laboratuvarda sağlık hizmeti veren, aynı zamanda bu ürünleri 50’den fazla ülkeye ihraç eden, yerli üretim yapan bir biyoteknoloji firmasıdır. Halihazırda 10 yıldır, hepatit ve HIV gibi en yüksek risk grubundaki patojenleri tespite yönelik Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmış kitleri üretebilen ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan dünyadaki az sayıda firmadan biridir.

 

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan yeni koronavirüs (2019-nCoV) salgınına karşı Real-Time PCR temelli tanı kitimiz üretilmeye başlanmıştır. Şubat ayının ortasından beri kitimiz, İngiltere, Fransa, Polonya, Romanya başta olmak üzere 20 kadar ülkede salgının kontrol altına alınmasında katkıda bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir.

 

Ülkemizde ilk pozitif vaka, 10 Mart 2020 Salı günü teşhis edilmiştir. 16 Mart 2020 Pazartesi günü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı firmamızı ziyaret etmiş, nCoV ürünümüz ve üretim kapasitemizle ilgili bilgi almıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen COVID-19 Tarama Programı dahilinde bakanlık bünyesinde bir çözüm oluşturulmuş ve kullanılmaktadır. Çok hızlı gelişen koronavirüs salgını esnasında ihtiyaç duyulması halinde bizim de gerekirse 24 saat esasıyla çalışıp kit üretebileceğimiz söylemi sadece tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de toplum sağlığına katkı sağlama hedefimizi vurgulamak amaçlıdır. Ne yazık ki bazı sosyal medya platformlarında firmamız, ürünleri yurt içinde kabul görmeyen ve bu yüzden ihracata yönelen bir start-up firması gibi yansıtılmıştır. Halbuki Türkiye’de hem Sağlık Bakanlığı’mız hem de Tarım Bakanlığı’mıza bağlı onlarca laboratuvarın da içinde olduğu 80 civarı merkezde her yıl 100.000’lerce çeşitli tiplerde test kitimiz kullanılmakta ve bu sayı sürekli artmaktadır. Bunun yanında devam eden ihracat faaliyetleri, kalitesiyle gurur duyduğumuz ürünlerin tüm dünyada da benimsendiğini göstermektedir.

 

Firmamız kurulduğu günden beri sadece Ar-Ge becerisine, yüksek üretim standartlarına ve insan sağlığı için çalışmanın önemini bilen çok iyi eğitimli kadrosuna güvenerek kendi yolunda ilerlemiştir. Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji A.Ş.’nin hiçbir zaman, hiçbir siyasi görüşle, hiçbir siyasal partiyle, hiçbir grupla bir bağı olmamış, bilimin ve aklın ışığında insan sağlığına katkı sağlamanın haricinde bir odağı bulunmamıştır. Şirketimizin başarılarına gösterilen ilgiye minnettarız ancak ülkemizde ve tüm dünyada tarihin en önemli salgınlarından birinin yaşandığı şu günlerde, birkaç saatlik uyku haricinde tüm zamanımızı işimize verdiğimiz bir dönemde odağımızı bozacak tartışmaların bir parçası olmayı istemediğimizi de önemle belirtmek isteriz.

 

Ayrıca halkımızı bilgilendirmek isteriz ki, tüm dünyadaki eş değerleri gibi bu kitlerle de hastaların örnekleri mikrobiyoloji / enfeksiyon / genetik laboratuvarlarında, ilgili eğitimi alan uzmanlar tarafından ilgili ekipman kullanılarak test edilmektedir. Kitlerimiz bireysel kullanıma yönelik ürünler değildir, ileri tanı kiti olarak sınıflandırılmaktadır. Şüpheli durumlar halinde ALO 184’ü arayarak veya hastanelerin enfeksiyon birimlerine ulaşarak gerekli yardımı alabilirsiniz.

 

Son olarak, şirket politikamızın her zaman insan sağlığına en yüksek kalitede ürünler sunarak katkıda bulunmak olduğunu vurgulamak isteriz. Bu yönde çalışmalarımıza yüksek motivasyonla devam etmekteyiz. Tüm vatandaşlarımızı, virüse karşı duyarlı olmaya ve gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.

En Son Haberler