Yeni Coronavirus (2019-nCoV) Saptama Kiti piyasaya sunuldu!

2019 Aralık’ta Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan ve 25 ülkede 40 bini aşkın kişinin enfekte olduğu yeni koronavirüs (2019-nCoV) saptama kiti, Türkiye’de 2010’dan beri dünya standartlarında moleküler tanı kiti üretimi gerçekleştiren Anatolia Geneworks tarafından kullanıma sunuldu.

Tüm dünyada 1000’den fazla kişinin yaşamına mal olan yeni koronavirüs (coronavirus), her gün ortalama 100 kişinin ölümüne neden oluyor. Bununla beraber toplamda 4000 kişinin de tedavi edildiği belirtiliyor. Hastalığın teşhisi, bir an önce tedaviye başlanması, ölümleri azaltmak ve virüsün yayılmasının önüne geçmek açısından hayati önem taşıyor.

Anatolia Geneworks tarafından geliştirilen Bosphore Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) Saptama Kiti, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından da kullanılan Real-Time PCR (gerçek zamanlı PCR) tekniğiyle çalışıyor.

Test kitinde kullanılan tasarım birden fazla hedef bölgeyi tespit eder. Bu sayede kit, virüste görülebilecek olası mutasyonların test sonucunu etkileme riskini engeller. 2019-nCoV olarak bilinen Wuhan virüsünü %100 spesifisite ile tespit eden bu kit, insan biyolojik örnekleri üzerinden 2 saat gibi kısa bir süre içerisinde kesin sonuç veriyor.

Anatolia Geneworks’ün, koronavirüsün tüm yaygın alt tiplerini saptayan tanı kitleri, halihazırda 3 yıldır Türkiye, Avrupa, Asya ve Amerika’nın çeşitli ülkelerinde medikal sektörünün kullanımına sunulmuştur.

En Son Haberler