Sağlıklı Karaciğer, Sağlıklı Yaşam

Dünya Karaciğer Günü, kronik karaciğer hastalıkları konusunda farkındalığın artırılmasında hayati rol oynamaktadır. Her yıl 19 Nisan’da kutlanan bu özel gün ile karaciğer hastalıklarını önleme kampanyalarını  teşvik etmek, tarama stratejilerini geliştirmek ve etkili tedaviye erişimi artırmak amaçlamaktadır. Geçtiğimiz 2023 yılında ise dünya genelinde faaliyet gösteren başlıca karaciğer dernekleri tarafından uluslararası bir statü kazanan 19 Nisan, karaciğer sağlığı konusunda kamu bilincini geliştirmeyi ve nihayetinde sosyoekonomik yükü azaltmayı amaçlayan uluslararası bir harekete dönüşmüştür.

Karaciğer

Karaciğer, insan vücudundaki en hayati organlardan biridir ve vücut sağlığı için 500’den fazla karmaşık işlevi yerine getirir. Vücudun sağ tarafında yer alan bu organ yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığında olup 8 segment ve binlerce lobdan oluşmaktadır. Sağlıklı karaciğer dokusunun sadece %25’i ile kendini yenileyebilme kapasitesine sahiptir.

Karaciğerin Fonksiyonları

Karaciğerin birçok işlevinden biri de kandaki çoğu kimyasalın seviyelerini düzenlemek ve atıkların taşınmasına ve ince bağırsaktaki yağların parçalanmasına yardımcı olan safrayı salgılamaktır. Karaciğer, mide ve bağırsaktan çıkan tüm kanı işler. İlaçlar, alkol ve benzeri toksik kimyasalların parçalanması da burada gerçekleştirilir.

Kronik Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer sağlığı hayati önem taşır fakat ne yazık ki çok sayıda kronik karaciğer hastalığı vardır. Her yıl 2 milyon insan kronik karaciğer hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmektedir. 1,5 milyar insan kronik karaciğer hastalıklarından mustariptir ve bu vakaların %90’ı önlenebilir niteliktedir.

En yaygın kronik karaciğer hastalıklarından bazıları:

Karaciğer Kanseri, yalnızca 2020 yılında yaklaşık 1 milyon vaka sayısı ile artış göstermektedir.

Steatotik Karaciğer Yağlanması vakaların %59’unu oluşturan en yaygın kronik karaciğer hastalığıdır. Dünya nüfusunun dörtte birinden fazlasında görülmektedir ve obezite ve tip-2 diyabet oranlarıyla eşzamanlı olarak artmaktadır.

Alkole Bağlı Karaciğer Hastalıkları, alkolik hepatit, hepatitli alkole bağlı karaciğer yağlanması ve sirozu da içeren hastalık grubudur.

Viral Hepatit küresel sağlığın önemli tehditlerindendir. Hepatit A, B, C, D ve E olmak üzere 5 farklı yaygın türü bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2024 Küresel Hepatit Raporu’na göre viral hepatit nedeniyle kaybedilen yaşam sayısı yılda 1,3 milyona yükselmiş olup, bunların %83’ü Hepatit B (Hepatit B virüsünün (HBV) neden olduğu) ve %17’si Hepatit C (Hepatit C virüsünün (HCV) neden olduğu) kaynaklı ölümlerdir.

Anatolia Geneworks’ün Bosphore Hepatit kitleri, HBV ve HCV’ye karşı tespit, tarama, kantifikasyon ve genotipleme için in vitro tanı araçları sağlar.

Bu kronik karaciğer hastalıklarının risk faktörlerini azaltmak için egzersiz yapabilir, sağlıklı bir diyet uygulayabilir, düzenli kontroller yaptırabilir, çevresel kirleticilere maruz kalmaktan kaçınabilir, alkolden uzak durabilir, aşı olabilir, hijyen kurallarına uyabilir ve aile geçmişiniz hakkında bilgilenebilirsiniz.

Dünya Karaciğer Günü’nde Anatolia Geneworks olarak herkesi karaciğerine iyi bakmaya teşvik etmek ve tanı araçlarımızla kronik karaciğer hastalıklarıyla mücadeleye desteğimizi göstermek istiyoruz.

İlgili Kitler

En Son Haberler